بعضى از روانشناسان به نام علم، تیشه به ریشه جامعه، خانواده ها و روان مردم مى زنند

بعضى از مشاوران، روانشناسان و روانپزشکان به نام علم، تیشه به ریشه جامعه، خانواده ها و روان مردم مى زنند

متاسفانه عده اى از افراد در بستر سیستم آموزشى پر نقص فعلى، بدون مهارت هاى لازم و بدون قدرت تجزیه و تحلیل مدرک مى گیرند و به اسم کارشناس و متخصص در فضاى مجازى به مردم مشاوره مى دهند!

اگر صفحات برخى از این افراد را ببینید براى جذب فالور، براى افزایش مراجعه کنندگان، براى پر کردن کارگاه ها، براى فروش بسته هاى آموزشى، به نام علم دست به هر کارى مى زنند؛ مانند خرید فالورهاى فیک، بیان مطالبى که به نوعى قبح یکسرى از مسائل را از بین مى برد (مخصوصا براى نوجوانان)، ارائه نسخه هاى خلاف اصول دین و…

یکسرى از این افراد حتى معنى علم را هم نمى دانند ولى براى توجیه استدلال هاى اشتباه، خود را پشت واژه علم پنهان مى کنند.
متاسفانه تا زمانى که فکر جدى به حال منابع درسى علوم انسانى نشود هر روز با یک فاجعه جدید مواجه خواهیم شد.

همان طور که قبلا در خبرگزارى دانشگاه آزاد اسلامى عرض کردم در مسائل مربوط به علوم پایه اگر اشتباهى رخ دهد، میتوان آن را به‌عنوان خطا تلقی کرد و با آزمایش‌هاى بیشتر به نتایج درست‌تر رسید ولى در علوم انسانى که مباحث اندیشه‌ای در متن کار است، اگر اشتباهى رخ دهد، انواع خرافات و اعتقادات مسموم و مذموم تولید مى‌شود که ممکن است یک جامعه را براى سال‌ها و قرن‌ها به انحطاط بکشاند و بنیان خانواده‌ها را دگرگون کند.

دانشگاه و مدرسه باید سیستم آموزشی خود را طورى برنامه‌ریزى و اجرا کند که علاوه بر آموزش مهارت‌های مختلف، موجب فهم و تجربه شود. وقتى سیستم آموزشى کشور صرفاً تئوریک است و دانش آموختگان با کوله‌بارى از آموزش‌هاى تئورى وارد جامعه مى‌شوند، چه توقعى مى‌توان از درستى و اجرای علوم آموخته شده در جامعه داشت.

یادمان باشد که انسان موجود پیچیده اى است که صرفا با علم روانشناسى نمى شود به بررسى وى و موفقیت او پرداخت بلکه براى این موضوع باید به معارف مختلف نیز رجوع کرد.

قابل ذکر است که شوراى عالى انقلاب فرهنگى، شوراى عالى فضاى مجازى، سازمان ها و تشکیلات نظارتى، وزارت علوم و دانشگاه ها، سازمان بهزیستى و سازمان نظام روانشناسى (که بعضا به این دسته از افراد مجوز مرکز مشاوره نیز مى دهند)، در برابر جامعه مسئول هستند و باید پاسخگو باشند.

محمدعلى نژادیان
٩٨/٠۶/٢٣