همه انسان ها خلاق آفریده شده اند

بزرگ ترین دروغى که به شما مى گویند این است که بعضى ها ذاتا خلاق هستند و بعضى دیگر ذاتا خلاق نیستند!

قبل از این که چند نکته درباره خلاقیت عرض کنم، شاید بهتر باشد ابتدا یک خاطره از دوران کودکى خودم بگویم:

بنده در کودکى بسیار کنجکاو بودم و تمام لوازم الکتریکى؛ از اسباب بازى گرفته تا رادیو و تلویزیون و… را باید باز مى کردم ببینم داخلش چه هست و البته این کافى نبود، زیرا وقتى که مرحله اول را طى مى کردم تازه براى من سوال مى شد که چگونه کار مى کند و تا نهایت خرابکارى پیش مى رفتم.

این موضوع تا سن ١٢ سالگى من ادامه داشت تا این که یک روز شوهر خواهرم که مهندس مکانیک است یک کتاب و ابزار درست کردن کیت هاى الکترونیکى را به من هدیه داد و یک جمله عجیبى به من گفت:

💥از این به بعد به جاى خراب کردن، سعى کن بسازى!💥

این جمله در کنار کتاب و ابزار آلاتى که برایم گرفته بود نقطه عطفى براى خودشناسى و انگیزه ایجاد خلاقیت در من بود.

حال در ادامه چند نکته در خصوص خلاقیت را بیان مى کنم: یکى از ویژگى هاى مهم انسان خلاق بودن است. خلاق بودن فطرى است یعنى همه افراد توانایى خلاقیت را دارند ولى یکسرى از والدین در طول دوران کودکى فرزندان خود این فرصت را به آنها مى دهند که خلاقیت خود را بروز دهند و تعدادى از افراد به دلیل تعلیم و تربیت اشتباه این ویژگى در آنها سرکوب مى کنند.

البته دسته دوم با تلاش، کلاس ها و دوره هاى خلاقیت، بالا بردن اعتماد به نفس و… مى توانند این ویژگى را در خود پرورش دهند.

برخى از دوستان سوال مى کنند که چه دوره هاى آموزشى را برویم؟

بنده دوره TRIZ و دوره هایى که براى مدیریت حل خلاقانه مسائل وجود دارد را پیشنهاد مى کنم و همچنین پیشنهاد دیگر من این است که حتما و حتما یکى از مقاطع تحصیلى در دانشگاه را مدیریت کارآفرینى بخوانید، هم به خاطر نیاز جوامع امروزى به کارآفرینى و هم به این دلیل که نسل سوم دانشگاه هاى جهان در واقع دانشگاه هاى کارآفرین هستند. (نسل اول؛ آموزش محور، نسل دوم؛ پژوهش محور، نسل سوم؛ کارآفرین، نسل چهارم که الان مطرح هست دانشگاه هاى تمدن ساز است که هر کدام از این ها وظایف و اهداف خاصى دارند که قبلا در خبرگزارى دانشگاه آزاد به آن اشاره کرده ام. البته مدیریت MBA هم چه به صورت دوره هایى که هست و چه به صورت مقطع دانشگاهى را پیشنهاد مى کنم.

محمدعلى نژادیان
٩٨/٠۵/٣١