قدرت تجزیه و تحلیل، لازمه تولید علم در علوم انسانى است

پژوهشگر برتر دانشگاه آزاد اسلامى در گفتگو با آنا:

قدرت تجزیه و تحلیل، لازمه تولید علم در علوم انسانى است

جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۸

محمدعلی نژادیان پژوهشگر برتر دانشگاه آزاد اسلامى در گفتگو با خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، اظهار کرد: تجزیه و تحلیل چیزى نیست که امشب اراده کنیم و از صبح به آن مجهز شویم، بلکه براى به دست آوردن چنین قدرتى نیاز به مقدماتى داریم.

وی در ادامه عنوان کرد: بعضى افراد فکر مى کنند، صرفا با مطالعه مى‌توانند بعد از مدتى به قدرت تجزیه و تحلیل مجهز شوند، در صورتى که براى رسیدن به این هدف مطالعه لازم است، اما کافى نیست. در واقع یکى از پیش نیازهاى مهم و اساسى براى کسب این قدرت تدبر و تامل است.

پژوهشگر برتر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: فردى که در مسیر تولید علم مى‌خواهد قدم بردارد را محقق و پژوهشگر می‌نامند. اما هر کسى نمى‌تواند محقق شود. زیرا تحقیق شرایطى دارد و اگر یکسرى موارد رعایت نشود، فرد نمى‌تواند به حق و حقیقت برسد. قبلا عرض کردم که صبر و تحمل لازمه تحقیق است، اما موارد مهم دیگرى نیز براى محقق شدن نیاز است.

نژادیان افزود: فردى که تایید دیگران براى او خیلى مهم باشد و بدتر از همه اینکه به دنبال تایید دیگران باشد، هیچ وقت نمى‌تواند محقق به معناى واقعى شود. زیرا با هر انتقاد و عکس العملى تغییر مسیر مى‌دهد.

پژوهشگر برتر دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: یک محقق باید با ذهن خالى به موضوع تحقیق ورود پیدا کند. یعنى در ابتدا بدون هیچ تعصب و قضاوت اولیه ای، فرضیه ها و نظریه ها را گوش کرده یا مطالعه کند و بعد که به طور کامل آن را درک کرد، با داده ها و اطلاعات قبلى خود بسنجد و نتیجه گیرى کند. از این رو، هرگونه پافشارى و اصرار به تایید دانش خود عین جهل بوده و مانع تحقیق درست است.

نژادیان بیان کرد: نکته قابل توجه این است که معمولا دانش و آگاهی‌های هر فرد براى وى به صورت هویت در مى‌آید و بسیار براى او ارزشمند است به همین دلیل وقتى به کسى گفته می‌شود تو نمی‌دانی یا دانش تو غلط است، ممکن است عصبانى شود. پس فردى که مى‌خواهد وارد حوزه تحقیق شود، اول باید با این موضوع کنار بیاید که شاید علم و دانش وى ناقص است و به جاى تعصب باید انعطاف پذیر باشد.

وی در پایان گفت: در نهایت یک محقق نباید سطحى نگر باشد و از همه ابعاد باید موضوع تحقیق را بررسى کند و حتى ممکن است، نیاز به تحقیق در علوم مختلف نیز داشته باشد و به همین دلیل همیشه تاکید بر صبر و تحمل در این مسیر امری ضروری است.

https://ana.ir/fa/news/3/493831