لازمه داشتن صبر و تحمل برای نوشتن کتاب و انجام تحقیق

عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان مطرح کرد؛

لازمه داشتن صبر و تحمل برای نوشتن کتاب و انجام تحقیق

چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۸

عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس داشتن صبر و تحمل را لازمه نوشتن کتاب و انجام تحقیق دانست.

محمدعلى نژادیان در گفتگو با خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در پاسخ به اینکه چگونه کتاب بنویسیم اظهار کرد: وقتى تصمیم می‌گیریم که یک کار جدیدى انجام دهیم، مثلا کتاب بنویسیم یا یک سایت براى خودمان راه‌اندازی کنیم و آن هم بدون هیچ تجربه و آموزشى، نباید نگران بود و فقط کافى است که چند نکته را مدنظر قرار دهیم.

وی افزود: اول این که در هر کار جدیدى به یک نقطه مى‌رسیم که نقطه سرنوشت‌ساز است. آنجا با کلى سوال و ابهام مواجه مى‌شویم، خستگى و کلافه شدن بر ما چیره مى‌شود و مهم ترین چیزى که می‌تواند باعث شود ما از این مرحله سخت عبور کنیم این است که آن کار را دوست داشته باشیم و بدانیم براى چه انجامش می‌دهیم.

عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس بیان کرد: در شروع هر کارى ما هر از گاهى مکث می‌کنیم، خودمان را قضاوت کرده و نگران قضاوت‌های دیگران می‌شویم، انواع و اقسام افکار منفى ممکن است در ذهن ما خطور کند. اما، در این مرحله باید به این جمله معروف فکر و عمل کنیم: قبل از آن که دیگران به ما «نه» بگویند، نباید ما به خود «نه» بگوییم.

نژادیان ادامه داد: هر کارى مستلزم وقت گذاشتن است. قطعا براى این که به دستاوردهاى مهم برسیم، نیاز داریم که از یکسرى سرگرمی و لذت‌هایی که به آن عادت کرده‌ایم، بگذریم. این هم یک مرحله سخت است، مخصوصا اوایل که می‌خواهیم وارد حوزه اندیشه و فعالیت‌های فکرى شویم باید از آن عبور کنیم.

وی گفت: البته اگر بخواهیم کتاب بنویسیم که فقط رزومه پر کنیم و کاری انجام داده باشیم، یا برای دیده شدن این کار را انجام دهیم قطعا موفقیت واقعى حاصل نخواهد شد و فقط خود را فریب داده‌ایم.

عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس تصریح کرد: قبل از این که یک کتاب یا مقاله بنویسیم، اول باید در آن موضوعى که می‌خواهیم بنویسیم پژوهش انجام داده و اطلاعات لازم را کسب کنیم، به تحقیقات خود ادامه دهیم و صبور باشیم ولى اگر صرفا بخواهیم بنویسیم، هیچ وقت قدرت تجزیه و تحلیل در علوم انسانى و موضوعات مختلف را پیدا نمى کنیم. قبل از انجام پروژه‌های علمی باید این اصل را بپذیریم که برای به‌ثمر رسیدن تحقیق و پژوهش صبر باید داشته باشیم.

https://ana.ir/fa/news/3/491097/